top of page

Z Historii Drwalewskiej Oświaty ......

10 listopada 2017 r. w Drwalewie obchodzono jubileusz 50 - lecia obecnej szkoÅ‚y.  Budynek, w którym mieÅ›ci siÄ™ Publiczna SzkoÅ‚a Podstawowa im. Polskich Patriotów w Drwalewie zostaÅ‚ oddany do użytku w lipcu 1967 r. Od 1 wrzeÅ›nia 1967 r. dzieci i mÅ‚odzież mogli siÄ™ uczyć w nowej, dobrze wyposażonej i przede wszystkim dużej szkole, w której już wówczas znajdowaÅ‚y siÄ™:  sala gimnastyczna, kuchnia z zapleczem, Å›wietlica, 2 pracownie (chemiczno-fizyczna i zajęć technicznych) oraz sale lekcyjne.  WczeÅ›niejsza również pięćdziesiÄ™cioletnia  edukacja miaÅ‚a miejsce w drewnianych budynkach.  Należy wspomnieć, iż  Drwalew posiadaÅ‚  plany budowy nowej, murowanej i piÄ™trowej szkoÅ‚y  już w 1939 r. Niestety,  wojna  przekreÅ›liÅ‚a i unicestwiÅ‚a to przedsiÄ™wziÄ™cie.  W latach powojennych, wraz z rozwojem miejscowoÅ›ci, na który bez wÄ…tpienia wpÅ‚ynÄ…Å‚ rozkwit ZakÅ‚adów Biologiczno-Farmaceutycznych,  (później Drwalewskich ZakÅ‚adów PrzemysÅ‚u Bioweterynaryjnego, obecnie Drwalew Biowet  SA) warunki nauczania byÅ‚y trudne (przeludnione klasy, brak odpowiedniej liczby sal lekcyjnych, zajÄ™cia w Domu Ludowym lub wynajÄ™tym od SpóÅ‚dzielni lokalu – liczba uczniów wynosiÅ‚a w różnych latach ok. 300 do 340).  Już w 1948 r. istniejÄ…cy zakÅ‚ad w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa przekazuje ziemiÄ™ pod budowÄ™ szkoÅ‚y.  Å¹ródÅ‚a  podajÄ…, iż w dniu 19 listopada 1948 r. w kancelarii ZarzÄ…du Gminy w Drwalewie odbyÅ‚o siÄ™ zebranie w sprawie przekazania  na cele Szkolnictwa Powszechnego 2 ha gruntu pochodzÄ…cego z majÄ…tku Drwalew znajdujÄ…cego siÄ™ w administracji ZakÅ‚adów  Biologiczno-Farmaceutycznych PIW w Drwalewie (…)Strona przejmujÄ…ca w osobie wójta Gminy Drwalew DÄ…browskiego Mariana (…)  zgodnie z pismem Ministerstwa Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 25 wrzeÅ›nia 1948 r. Nr URR/2.IV.1/532/48 oraz (…) dziaÅ‚kÄ™ gruntu o powierzchni 2 ha niezasianÄ…, zaoranÄ…, poÅ‚ożonÄ… przy drodze prowadzÄ…cej z Drwalewa do KukaÅ‚.

W dniu. 27.12.1957 r. Komitet Rodzicielski przy Szkole Podstawowej w Drwalewie, Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Drwalewie, Drwalewskie ZakÅ‚ady PrzemysÅ‚u Bioweterynaryjnego w Drwalewie oraz Kierownictwo Publicznej SzkoÅ‚y Powszechnej w Drwalewie – skierowali  pisma do Prezydium Powiatowej Rady Narodowej – WydziaÅ‚u OÅ›wiaty w Grójcu, wnioskujÄ…c o bezwzglÄ™dnÄ… konieczność budowy nowej szkoÅ‚y. Drwalewskie ZakÅ‚ady PrzemysÅ‚u Bioweterynaryjnego  (po porozumieniu siÄ™ z ZarzÄ…dem PrzemysÅ‚u Bioweterynaryjnego przy Ministerstwie Rolnictwa) zobowiÄ…zaÅ‚y siÄ™ do wydatnej pomocy przy budowie nowej szkoÅ‚y, deklarujÄ…c:  przygotowanie placu,  uzbrojenie  (plac, ogrodzenie, kanalizacja, Å›wiatÅ‚o),  pomoc w transporcie materiaÅ‚ów budowlanych,  pomoc finansowÄ… oraz przy mieszkaniach dla nauczycieli).  ZakÅ‚ad Bioweterynaryjny  argumentujÄ…c potrzebÄ™ budowy szkoÅ‚y stwierdziÅ‚:  brak personelu o kwalifikacjach Å›rednich. Celem stworzenia im warunków do dalszego ksztaÅ‚cenia siÄ™ zawodowego po godzinach pracy natrafia siÄ™ na brak odpowiedniego lokalu dla utworzenia wieczorowej Å›redniej szkoÅ‚y zawodowej.

Powstaje Komitet Budowy SzkoÅ‚y Rozwojowej w Drwalewie, który stanowiÄ…:

1. Bartkowiak Henryk

2. Prokopczyk Piotr

3. Piekarz Tadeusz

4. KochaÅ„ski Józef

5. Kalisz Edward

6. Hawran Jerzy

7. Sibilski Adam

8. Kondratowicz Regina

9. Opałka Marian

10. Elertowicz Kazimierz

Komitet został zarejestrowany przez Jerzego Hawrana.

Skład Zarządu Komitetu:

1. PrzewodniczÄ…cy: Bartkowiak Henryk – dyrektor DZPB w Drwalewie, lekarz weterynarii

2. Sekretarz: Hawran Jerzy – kierownik SzkoÅ‚y w Drwalewie

3. Skarbnik: Kondratowicz Regina – ksiÄ™gowa w DZPB w Drwalewie

W NBP w Grójcu otworzono rachunek , dysponowanie nim należaÅ‚o do przewodniczÄ…cego  H. Bartkowiaka i skarbnika R. Kondratowicz  (zebranie organizacyjne Komitetu Budowy SzkoÅ‚y w Drwalewie z dnia 13.12.1958 r.).

W piÅ›mie Powiatowego Komitetu Koordynacyjnego SpoÅ‚ecznego Funduszu Budowy SzkóÅ‚ w Grójcu z 24 lutego 1959 r. czytamy:  w dniu 21.02.1959 r. Gromadzka Rada Narodowa w Drwalewie podjęła uchwaÅ‚Ä™ o wpÅ‚acaniu 2% od rocznej przychodowoÅ›ci każdego gospodarstwa rolnego na rzecz budowy szkoÅ‚y.

Nie udaÅ‚o siÄ™ szybko rozpocząć budowy nowej szkoÅ‚y.  Komitet Rodzicielski przy Szkole Podstawowej w Drwalewie w marcu 1958 r. otrzymaÅ‚ odpowiedź  na pismo z 27.12.1957 r. dotyczÄ…ce proÅ›by o budowÄ™ nowej szkoÅ‚y  - od Prezydium Rady Narodowej w Grójcu -  WydziaÅ‚u OÅ›wiaty, w którym zawiadamiano, że w bieżącym Planie 5 – letnim nie przewiduje siÄ™ budowy szkoÅ‚y w Drwalewie, ponieważ na terenie powiatu znajduje siÄ™ szereg szkóÅ‚, które znajdujÄ… siÄ™ jeszcze w trudniejszych warunkach niż szkoÅ‚a w Drwalewie.

17 maja 1963 r. Gromadzka Komisja OÅ›wiaty, Kultury i Spraw Socjalnych przy Gromadzkiej Radzie Narodowej w Drwalewie porusza  sprawÄ™ budowy szkoÅ‚y w Drwalewie w roku 1964. PowoÅ‚ano nowy Komitet Budowy SzkoÅ‚y Rozwojowej w Drwalewie, ponieważ wedle uchwaÅ‚y Nr 20/VIII/58 z dnia 29 listopada 1958 r. niektórzy czÅ‚onkowie z terenu Drwalewa wyjechali.  SkÅ‚ad nowego  komitetu to:

1. RogiÅ„ski Zenon – dyrektor DZPB

2. Jaskólski Henryk – wicedyrektor DZPB

3. Hawran Jerzy – kierownik SzkoÅ‚y Podstawowej w Drwalewie

4. Prokopczyk Piotr

5. Filipczak Sylwester

6. ChmieliÅ„ski Franciszek – kierownik PGR w Drwalewie

7. Kalisz Edward – pracownik DZPB, przewodniczÄ…cy Komitetu OpiekuÅ„czego SzkoÅ‚y Podstawowej

8. ZiÄ™ba Tadeusz – przewodniczÄ…cy Komitetu Rodzicielskiego

9. Białecki Marian

10. Czernaj Irena

11. Bazyl WÅ‚adysÅ‚aw – soÅ‚tys wsi Drwalew

12. Piekarz Tadeusz

13. Bazyl Jan

14. Elertowicz Kazimierz

15. Å»uchowski StanisÅ‚aw – soÅ‚tys wsi Drwalewice

16. OpaÅ‚ka Marian – przedstawiciel wsi Wola Å»yrowska

17. Bęczkowski Bolesław - przedstawiciel wsi Ostrowiec

18. Miernicki Józef – przedstawiciel wsi Milanów

19. Kiełczewski Zygmunt

Tym razem siÄ™ udaÅ‚o i rok szkolny 1967/1968 byÅ‚ uwieÅ„czeniem dÅ‚ugoletnich staraÅ„ i zabiegów tutejszej spoÅ‚ecznoÅ›ci na czele z ówczesnym kierownikiem szkoÅ‚y Jerzym Franciszkiem Hawranem.

1 grudnia 1968 r. nadano szkole imiÄ™ II Armii Wojska Polskiego.

 1 wrzeÅ›nia 2003 r. do 31 sierpnia 2017 r. placówka  funkcjonuje  jako ZespóÅ‚ SzkóÅ‚ w Drwalewie, który stanowiÄ… szkoÅ‚a podstawowa i gimnazjum .

12 listopada 2007 r. nadano zespoÅ‚owi imiÄ™  Polskich Patriotów.

Od 1 wrzeÅ›nia 2017 r. funkcjonuje Publiczna SzkoÅ‚a Podstawowa im. Polskich Patriotów w Drwalewie.

bottom of page