top of page

Zakończenie roku szkolnego.

24 czerwca 2016r. uroczyście pożegnaliśmy rok szkolny 2015/2016.

 

Wojewódzki Festiwal Piosenki o Zdrowiu

Wizyta w Centrum Szkolenia Policji w Sułkowicach.
Uroczystość zakończenia nauki przez klasę III gimnazjum.

Podsumowanie XII edycji

„ Konkursu – zbiórka makulatury”

Blisko 31 tys. dzieci i ponad tysiąc ton zebranej makulatury – to efekt tegorocznej edycji „Konkursu – zbiórka makulatury” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Spośród 263 mazowieckich szkół i przedszkoli wyłoniono 24 laureatów.

Konkurs Trwał od 7 grudnia 2015 r. do 31 marca br. W tym czasie przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna zbierali makulaturę i przekazywali ją do punktów zbiórki. Placówki biorące udział w zabawie przesłały raporty z przebiegu zbiórki oraz potwierdzenia ilości przekazanej makulatury. Rywalizację podzielono na osiem kategorii: przedszkola, szkoły podstawowe z liczbą uczniów do 100, szkoły podstawowe z liczbą uczniów od 101 do 400, szkoły podstawowe z liczbą uczniów powyżej 400, gimnazja z liczbą uczniów do 200, gimnazja z liczbą uczniów od 201 do 400, gimnazja z liczbą uczniów powyżej 400 oraz szkoły ponadgimnazjalne. Tytuł laureata otrzymały 24 placówki oświatowe z największą liczbą punktów. Wśród laureatów z liczbą 100 punktów znaalazło się Publiczne Gimnazjum w Drwalewie.

Festyn Rodzinny.

W piękną, słoneczną, czerwcową  sobotę, tuż po Dniu Dziecka, w naszej szkole zapanowała radosna atmosfera zabawy. Tego właśnie dnia odbył się kolejny już Festyn Rodzinny. Bogaty program festynu sprawił, że szkoła oraz boisko wypełniły się dziećmi, rodzicami, babciami, dziadkami.

Na gości czekało mnóstwo atrakcji. Na początku wszyscy mieli możliwość obejrzeć występy dzieci. Każda klasa edukacji wczesnoszkolnej zaprezentowała swój taniec, oddział przedszkolny program artystyczny dla rodziców, chór szkolny – tradycyjnie - piosenki z układem choreograficznym, a  gimnazjaliści – projekty edukacyjne.

Niecodzienną atrakcją był zamek dmuchany ze zjeżdżalnia, malowanie twarzy oraz lepienie z gliny. Umiejętności piłkarskie można było sprawdzić strzelając piłkę do specjalnej bramki, a wiedzę z astronomii, fizyki, geografii i przyrody poszerzyć i utrwalić w mobilnym planetarium.  Gimnazjaliści na specjalnych  fantomach przypominali zasady udzielania pierwszej pomocy. Oblężenie przeżył również wóz strażacki, dzieci mogły na podnośniku wznieść się wysoko i podziwiać z góry panoramę okolicy. Panowie  strażacy zaaranżowali pożar i pokazywali akcję ratunkową. Nie zabrakło również kąpieli w pianie.

Wsparciem dla podniebienia były nie tylko domowe wypieki, gofry oraz soki i napoje, ale również pyszne potrawy z grilla.

Gorąco dziękujemy Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji festynu.

Dziękujemy  mamom, babciom, ciociom, które upiekły przepyszne ciasta i oczywiście Wam, gościom, którzy przybyliście na nasz festyn.                     Dyrektor szkoły składa serdeczne podziękowania darczyńcom i sponsorom festynu, którymi byli:

 Biowet Drwalew

Bank Spółdzielczy Chynów

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chynowie

Ewmaj Chynów

Sklep Ogólnospożywczy Anna Kuśmider

Teresa Świątkowska – Hurtownia Ami

Rada Rodziców Zespołu Szkół im. Polskich Patriotów w Drwalewie

 Ferrero  Belsk Duży

Agnieszka i Adam Książek

Mirosława i Ireneusz Komorowscy

Kaufland Grójec

Plastfilm  Warszwa - Drwalewice

Aneta i Jacek Mianowscy

Janusz Łukomski

Ochotnicza  Straż Pożarna w Drwalewie

Powiatowa Straż Pożarna w Grójcu

Mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok na kolejnym festynie.

Festiwal Piosenki o Zdrowiu.

Udział uczniów Zespołu Szkół w Drwalewie w obchodach Dni Chynowa.
"Z wizytą u KRÓLA"

9 maja 2016r.  klasy VI oraz I i II gimnazjum razem z Panią Dyrektor, Panią Klaudią Łukomską oraz z Panem G. Pietrzakiem pojechały na wycieczkę do Warszawy. Od samego rana towarzyszyła im wspaniała majowa aura, dzięki której w dużej mierze wycieczka była bardzo udana. Pierwszym punktem programu była wizyta na Warszawskich Powązkach. W trakcie dwugodzinnego spaceru odwiedziliśmy groby zasłużonych Polaków, podziwialiśmy również nagrobki "zwykłych" warszawiaków, które dzięki kunsztownemu wykonaniu również współtworzą niezapomniany klimat Powązek.

Odwiedziliśmy kwatery żołnierzy, którzy walczyli w polskich powstaniach, a także I i II Wojnie Światowej.

Na Cmentarzu znajduje się również kwatera „Na Łączce” gdzie w latach 1945-56 chowani byli zamordowani przez Urząd Bezpieczeństwa, symboliczna „Dolinka Katyńska”, która jest najważniejszym w mieście miejscem upamiętnienia ofiar zbrodni Katyńskiej. Liczne pomniki i tablice pamiątkowe, również stanowią symboliczne miejsca pamięci, najsłynniejszym z nich jest pomnik Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym), upamiętniający żołnierzy walczących podczas II Wojny Światowej.

Jednak nie tylko żołnierze spoczywają na tym cmentarzu. Jest to nekropolia, gdzie obecnie odbywają się pochówki osobistości znanych i zasłużonych, odwiedziliśmy groby Jacka Kuronia, pułk. Ryszard Kuklińskiego, K.I. Gałczyńskiego, Zbigniewa Religi, Tadeusza Sygietyńskiego, Zofii  Nałkowskiej, Waldemara Milewicza, Jana  Machulskiego, Wojciecha Siemiona, Kazimierza  Górskiego, Kazimierza  Deyny, Kamili Skolimowskiej,  Jerzego  Kawalerowicza, Władysława  Kopalińskiego, kwaterę Szarych Szeregów z grobami Alka, Rudego i Zośki, kwaterę z grobami osób i pomnikiem  zw. z katastrofą samolotu rządowego lecącego do Smoleńska w 2010 roku oraz kwatery związane z katastrofą samolotu LOT z 1987 i 1980 roku i wiele innych…

Po zakończonym spacerze udaliśmy się do Zamku Królewskiego. Podzieleni na dwie grupy wzięliśmy udział w lekcjach muzealnych pt. „Wizyta u króla” oraz „Motywy antyczne we wnętrzach Zamku Królewskiego”

Wizytę u króla była wędrówką po wybranych salach zamku oraz okazją do rozmowy o charakterze i zakresie władzy króla polskiego, a także o codziennym życiu na dworze. 

Lekcja pt. „Motywy antyczne we wnętrzach zamku królewskiego miała na celu uświadomienie uczniom klasycznych źródeł naszej kultury. Wnętrza zamku są pretekstem do wyjaśnienia, jak rozumiany i wykorzystywany był antyk w kulturze dawnej Polski.

Około godziny 16:00 zmęczeni, ale zadowoleni i bogatsi w nowe doświadczenia i wiedzę wróciliśmy do szkoły.

Wycieczka do Teatru Wielkiego.

14 kwietnia 2016 r.,  wieczorem  45 – osobowa grupa uczniów naszej szkoły wybrała się do Teatru Wielkiego w Warszawie, gdzie obejrzała sztukę Williama Szekspira pt. Romeo i Julia. Wzruszająca historia nieszczęśliwej miłości z dramatu Szekspira ukazana została w baletowej wersji z perspektywy XX wieku. Spektakl wywarł na wszystkich ogromne wrażenie. Bogatsi o duchowe przeżycia,  przed północą, uczniowie wrócili do domów.

Wycieczka do Warszawy.

Wczesnym rankiem 11 kwietnia 2016 uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Warszawy.

Pierwszym punktem naszego programu była wizyta w muzeum Powstania Warszawskiego. Młodzież wzięła udział w lekcji muzealnej pt. „63 dni niepodległej polski”. Z wielkim zainteresowaniem uczniowie zwiedzali muzeum oraz bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez przewodników. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżyły wszystkim powstańczą rzeczywistość. 

Po opuszczeniu muzeum udaliśmy się do Pałacu Kultury i Nauki na wystawę „Titanic” poświęconą pamięci osób, które zginęły w katastrofie. "Titanic - the exhibition" – to jedna z najsłynniejszych mobilnych wystaw świata. Wśród eksponatów mieliśmy możliwość obejrzenia ponad 200 przedmiotów wydobytych z wraku Titanica, oryginalne dokumenty i zdjęcia, dokładne repliki wnętrz oraz luksusowe kabiny pasażerskie. Na powierzchni prawie 2000 m2 tej najsłynniejszej na świecie wystawy poznaliśmy  niewiarygodne historie ludzkiego heroizmu, zmagania z nieubłaganym żywiołem, niezwykłą wolę życia i determinację.

Około godziny 16:00 zmęczeni ale zadowoleni wszyscy szczęśliwie wrócili do domów.

Szkolna zabawa choinkowa.

W sobotę 9 stycznia 2016r. w naszej szkole jak co roku odbyła się zabawa choinkowa. Wszystkich przybyłych do budynku naszej szkoły przywitała Pani Dyrektor Jadwiga Lidia Pietrzak

Był to dzień niecierpliwie oczekiwany przez wszystkich. Na początku punktualnie o godzinie 15:00 w wesoły nastrój wprowadziły nas dzieci z oddziału przedszkolnego, które pod okiem Pani Teresy Małkowskiej przygotowały program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Następnie wszyscy zebrani mieli okazję obejrzeć przedstawienie jasełkowe przygotowane przez uczniów gimnazjum oraz Panie Justynę Machnio i Klaudię Łukomską, mogliśmy po raz kolejny przypomnieć sobie historię narodzin Jezusa oraz poznać świąteczne zwyczaje panujące w krajach europejskich. Niesamowite doznania słuchowe zapewnił chór szkolny pod kierunkiem Pana Grzegorza Pietrzaka.

Kolejnym punktem programu był pokaz tańców standardowych i latynoamerykańskich w wykonaniu naszego ucznia Igora Opałki z klasy VI razem ze swoją partnerką taneczną.

„W karnawale to są bale” pod takim hasłem po występach tanecznych wszyscy wkroczyli na parkiet. Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy. Bogaty program zabaw i konkursów, przygotowanych przez Panią Justynę Machnio i samorząd szkolny sprawił, iż żadne dziecko się nie nudziło. Dzieci wystąpiły w niezwykle pomysłowych i zabawnych strojach przygotowanych przez rodziców.
Na parkiecie pojawiły się księżniczki, piraci, wróżki, aniołki, rycerze i różne zwierzątka.

W przerwach zabawę umilał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Tego dnia nie brakowało wielu emocji, radości, euforii. W naszej szkole bale są atrakcyjną i bardzo lubianą przez dzieci formą rozrywki. Wspólna zabawa przy muzyce rozwija i pozwala bardziej zintegrować środowisko uczniowskie oraz lokalne.

Niestety radosna zabawa musiała się w końcu skończyć.
Po godzinie 19:30. zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów.
Wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby nasza wspólna zabawa karnawałowa się udała – serdecznie dziękujemy

Jasełka - wigilijne spotkanie opłatkowe.

Tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. Nie inaczej było w tym roku: 21 grudnia 2015 r. w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej zebrali się: Pani Dyrektor Jadwiga Lidia Pietrzak, nauczyciele, uczniowie. Piękna scenografia wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. O dobrą zabawę i miłe doznania słuchowe zadbali zaś zdolni aktorzy i wokaliści pod kierunkiem Klaudii Łukomskiej,  Justyny Machnio i Grzegorz Pietrzaka.

Publiczność miała okazję poznać zwyczaje świąteczne panujące w krajach europejskich oraz  po raz kolejny przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc. Po bezowocnych poszukiwaniach zdecydowali się przenocować w stajni. Jednak to do Nich i małego Jezuska przybyli tak honorowi goście jak trzej mędrcy i złożyli Dzieciątku pokłon.

Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie.

Po części artystycznej cała społeczność szkolna zebrała się przy wigilijnym stole, wspólnie podzieliła się opłatkiem, spożywała tradycyjne wigilijne potrawy oraz kolędowała.

Obchody Święta Niepodległości.

Stało się tradycją, iż obchody Święta Niepodległości czczone są w drwalewskiej szkole tradycyjną wieczornicą poświęconą tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny. We wtorek, 10 listopada 2015 r. o godzinie 17.00 miała miejsce uroczystość patriotyczna, która zgromadziła przedstawicieli władz samorządowych, oświatowych, okolicznych mieszkańców, rodziców, dzieci i młodzież. Ta podniosła chwila rozpoczęła się wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie uczniowie Zespołu Szkół w Drwalewie zaprezentowali bogaty program artystyczny, deklamowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne. Montaż słowno-muzyczny nawiązywał do tragicznych i ważnych chwil państwowości polskiej, ale również ukazywał piękne tradycje, waleczność i bohaterstwo naszego narodu, który nigdy nie utracił ducha i wiary w lepsze jutro, z nadzieją patrzył w przyszłość. To była piękna lekcja historii i patriotyzmu odśpiewana i wyrecytowana przez dzieci i młodzież w hołdzie tym, którzy oddali życie za wolną Polskę.

Po występie wszyscy zgromadzeni spędzili miły wieczór przy poczęstunku przygotowanym przez Rodziców naszych uczniów. Dyrektor szkoły składa podziękowania Wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tej uroczystości.

Druga edycja konkursu historycznego

„Józef Piłsudski”

 

Dnia 12 listopada 2015 r. w Zespole Szkół im. Polskich Patriotów w Drwalewie odbył się konkurs historyczny dla szkół podstawowych z gminy Chynów: Drwalewa, Chynowa, Pieczysk, Sułkowic, Zalesia, Watraszewa, Machcina i Budziszynka (dwie szkoły nie wzięły udziału) oraz dla gimnazjum Drwalewa i Chynowa. Konkurs organizowany był przez Dyrektora Zespołu Szkół w Drwalewie oraz nauczyciela historii Anetę Górską. Tegoroczny konkurs sprawdzał wiedzę o Józefie Piłsudskim. Zawierał 50 pytań zamkniętych i otwartych. Uczniowie byli podzieleni na dwie kategorie wiekowe: szkoły podstawowe (kl. IV – VI) i gimnazja. Łącznie wzięło udział 24 uczniów z obu grup.

Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą. W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła Marta Kucharska z Drwalewa, II miejsce Oskar Kędzierski z Zalesia oraz III miejsce Patrycja Pachocka z Drwalewa, wyróżniona została Klaudia Górnicka z Watraszewa. 

W kategorii starszej, czyli gimnazjum odpowiednio miejsca zajęli:

I Michał Jankowski z Chynowa, II Piotr Olak z Chynowa, III Klaudia Jędralz Chynowa oraz wyróżnienie zdobyła Angelika Sztyber z Drwalewa.

VI Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej

 

12 listopada 2015 r. w Zespole Szkół im. Polskich Patriotów w Drwalewie odbył się VI Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych gminy Chynów. Celem konkursu jest popularyzowanie polskiej pieśni patriotycznej, rozwijanie zdolności muzycznych dzieci i młodzieży oraz wychowanie w poczuciu patriotyzmu. Każda szkoła mogła wystawić po dwóch uczniów z klas I-III i IV – VI.

Wyniki konkursu:

Kategoria kl. I – III

I miejsce: ex aequo - Wiktoria Strupińska (PSP Drwalew), Weronika Dymińska (PSP Sułkowice);

II miejsce: ex aequo - Alicja Kilijanek (PSP Machcin), Kinga Kucharska (PSP Drwalew);

III miejsce: ex aequo - Zuzanna Sobczak (PSP Watraszew), Wioletta Dymińska (PSP Sułkowice);

Kategoria kl. IV – VI

I miejsce: Maja Karkowska (PSP Drwalew);

II miejsce: ex aequo - Beata Cichecka (PSP Machcin), Kornelia Walczak (PSP Drwalew);

III miejsce: ex aequo - Karolina Charzyńska (PSP Chynów), Maria Rutkowska (PSP Chynów), Wiktoria Krzemińska (PSP Sułkowice);

Wyróżnienia: Beata Szulc (PSP Budziszynek), Natalia Zgudka (PSP Budziszynek), Zuzanna Paprzycka (PSP Pieczyska), Amelia Wieczorkiewicz (PSP Sułkowice), Natalia Grzmil (PSP Watraszew), Monika Jędral (PSP Watraszew).

Ślubowanie klasy I szkoły podstawowej.

W piątkowe przedpołudnie – 23 października 2015 roku w Zespole Szkół im. Polskich Patriotów w Drwalewie odbyło się ślubowanie uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele Gminnego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych z Chynowa, dyrekcja szkoły oraz nauczyciele i rodzice uczniów klas pierwszych.
Dyrektor szkoły – pani Jadwiga Lidia Pietrzak powitała zgromadzonych gości i rodziców,

a następnie wprowadzono poczet sztandarowy i odegrano hymn państwowy. Pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły oraz zostali pasowani na uczniów przez panią dyrektor.

Uczniowie klas pierwszych pod kierunkiem wychowawczyń zaprezentowali bogaty program artystyczny, którego szczególnym punktem był pięknie odtańczony polonez. Występ dzieci spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem widowni. Mali artyści zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i upominki, a następnie zrobiono wspólne zdjęcia.

Po części oficjalnej odbyły się otrzęsiny przygotowane przez uczniów klasy szóstej oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Uroczystość przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze.

Ślubowanie klasy I gimnazjum.
bottom of page