top of page
Piknik z okazji Dnia Dziecka.

3 czerwca 2017 r. Zespole Szkół im. Polskich Patriotów w Drwalewie po raz kolejny odbył się Piknik Rodzinny. Celem imprezy było zintegrowanie rodziców, dzieci i nauczycieli. W czasie festynu, na którym wszyscy wesoło się bawili, można było pokazać swoją sprawność fizyczną, obejrzeć pokaz sztuki strażackiej. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje zdolności aktorskie, wokalne i taneczne. Pokazali, jak pięknie potrafią śpiewać, tańczyć i wspólnie się bawić. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pneumatyczny plac zabaw. Podczas festynu wszyscy mogli raczyć się grillowaną kiełbaską, kaszanką i oscypkami oraz wspaniałym ciastem, goframi i napojami. Nie zawiedli rodzice, którzy jak zwykle, gdy zachodzi potrzeba, chętnie służą pomocą - za co serdecznie im dziękujemy. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego. Śmiech, radość, podekscytowanie, zachwyt, wariactwo, przygoda, wrzawa, to tylko część tego, czego mogliśmy doświadczyć podczas naszego niezwykłego święta. Temu wszystkiemu sprzyjała piękna pogoda. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się poprzez udział w festynie do integracji naszej społeczności. Szczególne podziękowania dyrektor szkoły składa naszym darczyńcom, którymi byli:

BIOWET DRWALEW

BANK SPÓŁDZIELCZY CHYNÓW

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W CHYNOWIE

EWMAJ BIAŁY DOM CHYNÓW

SKLEP SPOŻYWCZY ANNA KUŚMIDER DRWALEW

TERESA ŚWIĄTKOWSKA - HURTOWNIA AMI DRWALEW

RADA RODZICÓW ZESPOŁU SZKÓŁ IM. POLSKICH PATRIOTÓW W DRWALEWIE

FIRMA FERRERO BELSK DUŻY

AGNIESZKA I ADAM KSIĄŻEK

MIROSŁAWA I IRENEUSZ KOMOROWSCY

SŁAWOMIR KORNET – SOŁTYS WSI DRWALEW

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA W DRWALEWIE

FIRMA TM TOYS

EMILIA I ARTUR PACHOCCY

Wycieczka do Kazimierza.

Dnia 9 czerwca 2017 roku odbyła się szkolna wycieczka do Kazimierza Dolnego. Uczestniczyli w niej uczniowie Zespołu Szkół w Drwalewie. Celem wyprawy było zapoznanie się z historią tego pięknego miasta.

Wszyscy byli zauroczeni panoramą Kazimierza. Miasto zwiedzaliśmy z przewodnikiem. Pierwszym miejscem, jakie zobaczyliśmy, był piękny kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła, w którym znajdują się niezwykłe, wykonane z hebanowego drewna organy. Następnie zwiedziliśmy ruiny zamku i  basztę, z której podziwialiśmy  panoramę całego miasta. Po chwili odpoczynku wybraliśmy się na Górę Trzech Krzyży, gdzie wysłuchaliśmy opowieści przewodnika oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Następnie zwiedziliśmy Rynek. Poznaliśmy  m.in. historię fasady najstarszej kamienicy. Kolejnym punktem naszej wycieczki była przejażdżka meleksami na cmentarz żydowski oraz do wąwozu korzeniowego. Uwieńczeniem wyprawy był rejs statkiem po Wiśle.

 Urokliwe miasteczko i jego ciekawa historia  na długo zostanie w pamięci wycieczkowiczów.

Konkurs – zbiórka makulatury.

Publiczne Gimnazjum w Drwalewie zajęło III miejsce w XIII edycji Konkursu – zbiórka makulatury. Konkurs organizowany jest przez Urząd Marszałkowski w Warszawie. Swym zasięgiem obejmuje przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z województwa mazowieckiego. W  konkursie uczestniczymy od I edycji.   Nasza placówka od lat zbiera nie tylko makulaturę, ale również zużyte baterie i sprzęt elektroniczny. W ten sposób edukujemy nasze dzieci i młodzież oraz przyczyniamy się do  ochrony środowiska  naturalnego. W nagrodę otrzymaliśmy pomoce naukowe, które będą wykorzystywane podczas zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.

Podróż w świat wynalazków i odkryć
z „Profesorem Rozumnym.”

12 czerwca 2017 roku uczniowie klas I, IIa, IIb i IV  Zespołu Szkół im. Polskich Patriotów w Drwalewie  wraz wychowawcami   udali się na  wycieczkę do Warszawy do Teatru Capitol na przedstawienie pt. „Wanna Archimedesa”.

Muzyczny spektakl edukacyjny wprowadził nas  w świat  najważniejszych dla ludzkości odkryć i wynalazków! Mądry i zabawny Profesor Rozumny (w tej roli Krzysztof Tyniec) przedstawił swoim uczniom przełomowe zdobycze cywilizacji. Dzięki niemu,  poznaliśmy dokonania Newtona, Einsteina oraz odkrycia Krzysztofa Kolumba, prawo ARCHIMEDESA  oraz poddaliśmy się silnemu przyciąganiu ziemskiemu CIOTKI GRAWITACJI oraz oczarowały nas CHIŃSKIE CIENIE. Wreszcie dowiedzieliśmy się  KTO WYMYŚLIŁ KOŁO. Niezapomniana przygoda „rozśpiewanej edukacji na wesoło” zapewniła wszystkim wiele radości. Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach teatralnych a potem udaliśmy się do ZOO.

Zwiedzając piękny ogród zoologiczny zapoznaliśmy  się z wieloma gatunkami zwierząt pochodzących z różnych stref klimatycznych świata.  Bliskie spotkania ze zwierzątkami  dostarczyły wszystkim  radości, zachwytu, zdziwienia oraz w pewnych chwilach  niepewności. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, wszystkim dopisywały humory.  Wracaliśmy z uśmiechem na twarzach.

Dzień Babci i Dziadka. 

27.01.2017r. w PSP w Drwalewie, jak co roku, odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.  Uczniowie klasy III pod kierunkiem wychowawczyni Ireny Dmowskiej przygotowali część artystyczną, której towarzyszyło hasło: „Jak dobrze, że jesteście…”. Oprócz piosenek i wierszy zostało wystawione przedstawienie pełne humoru. Uczniowie wcielili się z powodzeniem w role babć, dziadków i wnucząt, bawiąc słowem i grą aktorską wszystkich obecnych na uroczystości.

Wnuczęta obdarowały swoje Babcie i Dziadków prezentami. Były to własnoręcznie wykonane i udekorowane słoneczniki z gipsu oraz laurki w postaci kubeczków z tulipanami.

Rodzice udekorowali stoły i przygotowali poczęstunek dla naszych gości. Przy nastrojowej muzyce z dawnych lat Dziadkowie, Babcie, Wnuczęta i Rodzice świetnie się bawili.

Projekt "Zdrowo jem, więcej wiem."

 Klasa III  „KALAREPKI”

       Uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią Ireną Dmowską i rodzicami wzięli udział w VII edycji projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” realizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Projekt ten objęła honorowym patronatem Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda.

 Projekt ma charakter międzyszkolnej rywalizacji zespołowej. Uczy nie tylko pracy w grupie, ale przede wszystkim zmienia nawyki żywieniowe, edukuje, skłania do zmiany stylu życia. Poprzez uświadamianie Nauczycielom, Rodzicom oraz Dzieciom, jak ważne jest zdrowe odżywianie oraz aktywność sportowa.

 Etap jesienny  trwał od września do grudnia 2016 r.,  przewidywał realizację  dwóch zadań.

PIERWSZE ZADANIE

Obejmowało aktywny udział uczniów w zajęciach pt. „Warzywa i owoce na co dzień i od święta”. W formie zabawy poznawali dokładnie, w jaki sposób należy się odżywiać, aby być zdrowym.

Przygotowali, a następnie przedstawili uczniom i rodzicom, inscenizację wiersza „Na straganie” Jana Brzechwy.

 Wykonali prezentacje Owoce - Warzywa

Były to OWACJE! na cześć warzyw i owoców, które stanowią podstawę zdrowego odżywiania w formie plakatów. Każdy z nich przedstawiał konkretny owoc lub warzywo. Treść plakatu zachęcała do ich spożywania i była zawarta w formie zagadek, rebusów, ciekawych i śmiesznych historyjek lub informacji o  konkretnych zaletach ich spożywania dla organizmu człowieka.

Pracując w sześciu zespołach zaprojektowali i wykonali KLASOWE PISEMKO zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy na rzecz owoców i warzyw oraz zrezygnowania ze słodkich napojów na rzecz wody, kompotów i naturalnych soków.

Najlepsze gazetki nosiły tytuły: „Detektywi Mniam, Mniam”, „Zdrowinki”, „Alternatywa”.

      Uczniowie brali udział w tzw. Strefie aktywności czyli zabawach na świeżym powietrzu.

 Z pomocą rodziców i dziadków odkrywali dawne, atrakcyjne zabawy, w które bawili się jako dzieci. Opisy proponowanych  zabaw uczniowie wrzucali do zaczarowanej skrzynki. Następnie zabawy były testowane w praktyce i spośród nich wybrano 10 najbardziej według nich atrakcyjnych m.in. ”Kartofel”, Niebo €“ Piekło” czy ˜Gniazdo”.

             ZADANIE DRUGIE

W ramach tego zadania dzieci uczestniczyły w zajęciach na temat: „Dbam o to, co jem i jak spędzam czas”, pod hasłem: „KAŻDE DZIECKO O TYM WIE, CHCESZ BYĆ ZDROWY RUSZAJ SIĘ”.

Uczniowie dowiadywali się na podstawie nowych informacji i dzięki usystematyzowania własnej wiedzy, co jest niezbędne, aby organizm dziecka mógł się rozwijać i być zdrowy.

Dyskutowali na temat filmów: „Sport to zdrowie”, „Bajka o dziku i tuczniku” czerpiąc z nich wiedzę o tym, które nawyki są wskazane, a które szkodliwe dla ich rozwoju.

Poznali sposoby odżywiania się SŁABEUSZKA i SIŁACZKA.

Dokonywali wyboru produktów zdrowych i szkodliwych, uczyli się czytać etykiety umieszczone na produktach kupowanych w sklepach.

Formułowali własne postanowienia: BĘDĘ CODZIENNIE W RUCHU CO NAJMNIEJ PRZEZ 1 GODZINĘ.

 

W ramach tego zadania odbył się konkurs na najlepszy zestaw na drugie śniadanie. Uczniowie przygotowali wraz z rodzicami II śniadanie, zachowując zasady zdrowego żywienia. Podstawowymi składnikami były warzywa, owoce, nabiał, pieczywo pełnoziarniste i napój niesłodzony. Po przygotowaniu śniadań, został opisany sposób ich wykonania, podane składniki, zrobione zdjęcie i wykonany rysunek.

Odbyły się konkursy według ściśle określonych kryteriów.

W pierwszym konkursie na najzdrowsze II śniadanie I miejsce i tytuł Super Kucharza otrzymała Julia Moszczyńska, II miejsce i tytuł Super Kucharka otrzymała Wiktoria Strupińska, III miejsce i tytuł Super Kucharzyka zdobyła Zuzanna Gajownik.

 

W drugim konkursie na najlepszą pracę, największą liczbę głosów i I miejsce oraz tytuł Super Kucharka zdobył Dominik Pacuszka, następnie II miejsce i tytuł Super Kucharka zdobyła Wiktoria Strupińska i III miejsce i tytuł Super Kucharzyka zajął Jakub Tokaj.

Ze wszystkich prac został wykonana KLASOWA KSIĘGA ŚNIADANIOWA.

 

Równolegle z realizacją poszczególnych zadań projektu, popularyzowaliśmy je.

Zorganizowaliśmy Kącik Projektu, w którym systematycznie umieszczaliśmy informacje, a przede wszystkim prace uczniów kl. III, zachęcające wszystkich pozostałych uczniów naszej szkoły do zmiany sposobu żywienia.

Pierwsza wystawa składała się z plakatów na temat warzyw i owoców, druga to własnoręcznie wykonane, różnymi technikami owoce, którym nadano cechy ludzkie, trzecia – Klasowe Pisemko. Koleżanki i koledzy z innych klas z zaciekawieniem zapoznawali się z ich treścią.

Podjęliśmy współpracę z wychowawcami klas IV-VI, którzy  podczas lekcji wychowawczych, przyrody, j. angielskiego popularyzowali temat zdrowego odżywiania. Uczyli naszych starszych kolegów, jak ważna jest umiejętność czytania etykiet, po to, aby nie kupować artykułów szkodliwych dla naszego organizmu. A także, że podstawą naszego odżywiania muszą być warzywa i owoce, aby ustrzec się przed chorobami dietozależnymi. Wychowawczyni Irena Dmowska zorganizowała i przeprowadziła kilka spotkań dla rodziców uczniów klasy III.

 

Pierwsze Forum dla rodziców nosiło nazwę „Kolorowy talerz” i towarzyszyło mu hasło: „ZDROWE DZIECI  SZCZĘŚLIWE DZIECI”. Rodzice w formie Quizu sprawdzali swoją wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania. Dowiedzieli się na czym polega zdrowe żywienie, na które sfery życia dziecka ma ogromny wpływ. Podczas dyskusji wymieniali się również własnymi doświadczeniami w tym zakresie.

Drugie forum poświęcone było chorobom dietozależnym i odbyło się pod hasłem „ODŻYWIAJ ZDROWO SWOJĄ RODZINĘ”. Rodzice z przejęciem zapoznali się z treścią prezentacji. Wiele osób nie zdawało sobie sprawy, że sposób odżywiania ma wpływ na wiele chorób, które „dopadają” nasze dzieci i nas dorosłych, ale też na osiągane wyniki w nauce i zdrowie psychiczne.

Rodzice otrzymali karty pod nazwą „Zdrowe wyzwanie” zawierające informacje na temat zasad przygotowywania posiłków i błędów, które popełniamy oraz  10 wyzwań, od których można rozpocząć w swoim domu zdrowe żywienie dzieci i całej rodziny.

Trzecie forum przebiegało pod hasłem „ RUCH TO ZDROWIE”.

Po każdej z prelekcji rodzice otrzymywali ulotki, które poszerzały ich wiedzę oraz pomagały wprowadzać nowe zasady żywienia dzieci.

Z obserwacji wychowawczyni wynika, że prowadzone działania w ramach projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” zasadniczo wpłynęły na sposób odżywiania wielu rodzin. Drugie śniadanie, które przynoszą dzieci do szkoły składa się z warzyw, owoców, ciemnego, pełnoziarnistego pieczywa. Do picia przynoszą wodę, niesłodzoną herbatę czy naturalne soki, jeśli ktoś spożywa słodki napój, zwracają na to uwagę. Z pojemników śniadaniowych zniknęły słodycze, jedzą je raz w tygodniu.

Z okazji urodzin częstują kolegów owocami lub zdrowymi ciasteczkami wypiekanymi przez mamy.

Spośród startujących w projekcie 928 szkół z całej Polski zajęliśmy 167 miejsce. Prowadzone przez nas działania, wykonane prace i dokumentacja tych działań została oceniona przez komisję konkursową na 1021,5 pkt ( Za I miejsce przyznano1138,5pkt).

Jesteśmy zadowoleni z naszego wyniku, a przede wszystkim celu, który został osiągnięty czyli zmiany sposobu żywienia dzieci przez rodziców i świadomego rezygnowania przez dzieci ze szkodliwych choć atrakcyjnych smakowo słodyczy.

Karnawał w Drwalewie rozpoczęty.

Zabawa choinkowa to jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń w kalendarzu imprez naszej szkoły. W tym roku odbyła się ona w 14.01.2017r. Była okazją do wyśmienitej imprezy, podczas której cała społeczność szkolna miała okazję się spotkać i razem świetnie bawić się. Na początku wystąpili uczniowie klas: II a i II b  prezentując „Bajkowe jasełka”, przygotowane przez panie: Annę Ćwiek i Justynę Jeżewską. Całość przedstawienia przeplatana była kolędami i pastorałkami tworzącymi niepowtarzalny klimat radości i refleksji. Występ uświetniony został grą na skrzypcach uczennicy klasy II b – Alicji Kępki i grą na flecie uczennicy klasy II a - Mai Wysockiej.

Na balu nie zabrakło takich bajkowych postaci jak np. księżniczek w balowych sukniach, królów, rycerzy, wróżek czy aniołków. Wszyscy uśmiechnięci, w świetnych nastrojach tańczyli i szaleli na parkiecie. Na chwilę wytchnienia i odpoczynku, po tych wyczerpujących tańcach i hulańcach, udawali się do swoich sal lekcyjnych, gdzie przygotowany był pyszny, słodki  poczęstunek. Zabawa choinkowa to nie tyko dyskoteka. Tradycją corocznych balów są liczne konkursy i zabawy, przygotowane przez Samorząd Uczniowski. I tak -  tańczyliśmy z balonami i laskami, konkurowaliśmy w zawodach sprawnościowych, a na koniec wybraliśmy królową i króla balu. Zwycięzcy otrzymali  upominki.

Zabawa choinkowa udała się doskonale, a dzieci i uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń rozeszli się do domów.

Wigilijne spotkanie opłatkowe. 

22 grudnia  2016 r.  z Bożonarodzeniowym przesłaniem wystąpili uczniowie klas: II a i II b prezentując „Bajkowe jasełka”.

Mali aktorzy przedstawili wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, znane bajkowe postacie przybywające złożyć pokłon i swoje dary Jezusowi narodzonemu w ubogiej stajence.

Całość przedstawienia  przeplatana była kolędami i pastorałkami  tworzącymi  niepowtarzalny klimat radości i refleksji. Występ uświetniony został grą na skrzypcach uczennicy klasy II b – Alicji Kępki i grą na flecie uczennicy klasy II a - Mai Wysockiej.

Ogromne zaangażowanie młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie na widzach. Natomiast dzieci przede wszystkim „zaistniały" w swoim własnym środowisku, miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.  Przedstawienie wprawiło wszystkich w prawdziwie świąteczny nastrój. Uczniowie wykazali się świetną grą aktorską, a wspaniała sceneria dopełniała całe przedstawienie. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Niejednej osobie zakręciła się łezka w oku ...

Na koniec  nauczyciele, rodzice, uczniowie i przybyli goście  wspólnie złożyli sobie życzenia i połamali się opłatkiem.  Następnie zasiedli do samodzielnie  udekorowanych stołów i skosztowali wigilijnych potraw. Zapanowała rodzinna, ciepła atmosfera. Była to wspaniała okazja do wzruszeń i wspomnień, których nigdy nie brakuje.

Jasełka  przygotowały Pani Justyna Jeżewska i Pani Anna Ćwiek.

Śpiewamy piosenki patriotyczne.

Ślubowanie klas pierwszych.

 14 listopada 2016 r. w Zespole Szkół im. Polskich Patriotów w Drwalewie już po raz VII odbył się Gminny Konkurs Piosenki Patriotycznej dla szkół podstawowych.  W tym roku uczniowie  reprezentowali następujące szkoły z terenu gminy Chynów: Publiczną Szkołę Podstawową w Budziszynku, Publiczną Szkołę Podstawową w Chynowie, Publiczną Szkołę Podstawową w Drwalewie,  Publiczną Szkołę Podstawową w Machcinie, Publiczną Szkołę Podstawową w Sułkowicach. Konkurs obejmował przesłuchania dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I – III i IV –VI.

Laureaci  w kategorii klas I – III:

I miejsce Lena Opałka  (PSP Drwalew)

II  miejsce Wiktoria Strupińska (PSP Drwalew)

III miejsce Wikotoria Wieczorek, Kacper Szumpur (PSP Sułkowice)

W kategorii klas IV – VI:

I miejsce Beata Cichecka (PSP Machcin)

II miejsce Wiktoria Krzemińska (PSP Sułkowice) i Beata Szulc (PSP Budziszynek)

III miejsce Amelia Maciaszek (PSP Drwalew) i Maja Karkowska (PSP Drwalew)

Wyróżnienia otrzymali:  Alicja Kilijanek  (PSP Machcin),  Oliwier Czyż (PSP Budziszynek), Julia Maciak (PSP Chynów ), Kamila Niespodziewana (PSP Sułkowice).  Uczestnicy konkursu przygotowali bogaty i zróżnicowany repertuar polskich pieśni i piosenek patriotycznych. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dzieciom za udział i piękne występy, nauczycielom za przygotowanie uczniów, a jurorom za  pracę w komisji.

Wieczornica Niepodległościowa.

W miniony czwartek 10 listopada 2016 r.  w murach Zespołu Szkół im. Polskich Patriotów w Drwalewie odbyła się wieczornica poświęcona 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Stało się już tradycją, że co roku w naszej szkole świętujemy tak ważne dla naszego Państwa wydarzenie.  Podczas tegorocznych obchodów wspominaliśmy bardzo młodych bohaterów walk o wolność i suwerenność naszej Ojczyzny, m.in. Antosia Petrykiewicza polskiego ucznia, jednego z  Orląt Lwowskich, uczestnika walk w obronie Lwowa w 1918, najmłodszego kawalera Orderu Virtuti Militari. oraz Jędrusia Szfajkerta  młodziutkiego, poległego powstańca warszawskiego. Nie mogło zabraknąć uwagi poświęconej głównemu autorowi niepodległości w 1918 r. – Józefowi Piłsudskiemu i przez wiele lat zapomnianym Żołnierzom Wyklętym.   Ideą przyświecającą autorom przedsięwzięcia było przekazanie kilku kart tragicznej historii naszego kraju. Młodzi artyści, oprócz recytacji, popisali się pięknymi wykonaniami piosenek żołnierskich i patriotycznych, przy akompaniamencie pana Grzegorza Pietrzaka.

Bardzo cieszy nas fakt, że w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole spotkali się przedstawiciele różnych pokoleń oraz grup i organizacji funkcjonujących w naszej małej ojczyźnie. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele władz lokalnych, instytucji współpracujących ze szkołą, emerytowani pracownicy, absolwenci, nasi uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Wieczornicę zakończyły rozmowy prowadzone przy kawie i ciastach serwowanych przez rodziców

Dziękujemy wszystkim za pomoc w przygotowaniach i realizacji uroczystości. Jesteśmy dumni, iż  mogliśmy wspólnie pochylić się nad historią naszej Polski.

Kolejna odsłona "matematycznej przygody".

W sobotnie przedpołudnie 29.10.2016 r. uczniowie klas 4-6 Zespołu Szkół w Drwalewie zmierzyli się z kolejnymi matematycznymi zadaniami w ramach III edycji Programu grantowego „mPotęga”. Tym razem dzieci i młodzież brały udział w teleturnieju „ Wielka Gra” , który miał na celu rozwijanie umiejętności matematycznych. Wykorzystując wielościenne kostki do gry oraz klepsydry uczniowie uczyli się technik szybkiego liczenia w pamięci. Kolejnym punktem spotkania były „Matematyczne kalambury” polegające na rysowaniu i odgadywaniu pojęć i praw matematycznych. Po zakończeniu zajęć uczniowie przygotowali dla siebie posiłek regeneracyjny. W nagrodę za udział w zajęciach wszyscy otrzymali słodycze. Wszystkie materiały plastyczne, pomoce dydaktyczne oraz produkty spożywcze wykorzystane w czasie zajęć zostały sfinansowane ze środków Fundacji mBanku.

I znów uczniowie przekonali się, że matematyka to „nie taki diabeł straszny”.

 

Zajęcia prowadziły panie Ewa Łubińska i Bożena Pietras pod okiem koordynatora projektu Moniki Gwiazdoń.

Matematyczne poszukiwanie skarbu.

Po raz kolejny uczniowie klas 4-6 Zespołu Szkół w Drwalewie, przekonali się, że matematyka może być zabawą. Tym razem w ramach III edycji Programu grantowego „mPotęga” pt. „Matematyczna przygoda ….czyli terenowy zawrót głowy” 15 października 2016r.  uczniowie wraz z opiekunami panią Ewa Łubińską i Bożeną Pietras wyruszyli w teren. Za pomocą kompasów oraz dystansomierzy wyznaczali kolejne miejsca, w których ukryte były zadania i rebusy matematyczne. Ich prawidłowe rozwiązanie było warunkiem dotarcia do następnej bazy. Po odszukaniu 7 miejsc i rozwiązaniu ukrytych zadań i zagadek matematycznych na uczniów czekała nagroda ….. czyli walizka ze skarbem. W środku znalezionej skrzyni czekały na sprawnych matematyków smaczne słodkości , które osłodziły dzieciom ten zimny, jesienny dzień. Radości było co niemiara.

Dzieci po raz kolejny przekonały się, że matematyka nie musi być nudna i trudna i może być potrzebna w życiu codziennym i sprawiać dużo satysfakcji. W nagrodę za trud i cierpliwość uczniowie udali się na plac szkolny, gdzie wspólnie wszyscy rozpalili ognisko i upiekli kiełbasę.

Tak zmotywowani uczniowie z pewnością pozbędą się uprzedzeń do matematyki.

Gminne obchody Dnia Komisji edukacji Narodowej.

Gminne obchody Dnia Komisji Edukacji Narodowej w tym roku miały miejsce w Zespole Szkół im. Polskich Patriotów w Drwalewie. Na tę uroczystość do naszej szkoły 14 października 2016 r. przybyli nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni ze wszystkich szkół gminy Chynów. Swoją obecnością zaszczycili nas także emeryci. Nie mogło zabraknąć Wójta Gminy Chynów, pracowników Gminnego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych, pracowników gminy, radnych. Bardzo licznie przybyli również księża z okolicznych parafii. Dyrektor zespołu uroczyście powitała wszystkich przybyłych gości i zaprosiła do obejrzenia akademii.

Przygotowany przez uczniów program artystyczny umilił wszystkim wspólnie spędzony czas, zabawne historie z życia szkoły wprawiły obecnych w świetny nastrój. Nad całą imprezą czuwali pani Monika Gwiazdoń i Grzegorz Pietrzak.

Po części artystycznej głos zabrał Wójt Gminy Chynów, wręczył nagrody dyrektorom szkół i podziękował nauczycielom za codzienną, trudną pracę, wpajanie uczniom wiedzy i zasad moralnych, które warunkują dobry start w życiu dorosłym. Najlepsze życzenia złożyła również Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Grójcu.

Po zakończeniu części oficjalnej, przy dźwiękach muzyki na wszystkich czekał poczęstunek.

Pierwsza odsłona "Matematycznej przygody".

Nauka nie musi być abstrakcją jeśli poszukamy rozwiązań odwołując się do otaczającej nas rzeczywistości. Uczniowie klas 4-6 z Zespołu Szkół w Drwalewie w ramach III edycji Programu grantowego „mPotęga” 24 września 2016r. brali udział w zajęciach i rozwiązywali zadania matematyczne w okolicy szkoły. Zajęcia te miały na celu zaktywizowanie wszystkich, rozwijanie umiejętności poszukiwania rozwiązań, kształtowanie wytrwałości dążenia do celu, rozwijanie umiejętności współpracy w zespole, przeliczanie, klasyfikowanie, mierzenie oraz integracja i wspaniała zabawa.

Do rozwiązania było kilka zadań: zmierzyć długość i szerokość boiska, obliczyć, jaka jest różnica pomiędzy długością poprzeczki a wysokością bramki, zmierzyć obwód szkolnego budynku, wytyczyć w terenie kwadrat o długości boku 5m. i podać długość jego przekątnej, znaleźć na terenie szkoły drzewo, które ma najdłuższy obwód pnia itp.

W nagrodę za trud, cierpliwość i ciekawość świata podczas wspólnej matematyki w terenie wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali słodkie podarunki. Zajęcia prowadziły Panie Ewa Łubińska i Bożena Pietras pod czujnym okiem koordynatora projektu Pani Moniki Gwiazdoń.

Chcemy zmienić oblicze matematyki w oczach uczniów szkoły i promować poprzez zabawę. Wyjście z matematyką poza szkolne mury to także jedna z metod motywowania uczniów do zdobywania wiedzy.

Matematyczna przygoda, czyli terenowy zawrót głowy. 

Już po raz drugi uczniowie klas IV – VI z Zespołu Szkół w Drwalewie będą brali udział w projekcie w ramach III edycji Programu grantowego „mPotęga”. Znaleźliśmy się wśród 142 projektów które otrzymały dofinansowanie.
A konkurencja była niemała, bo w konkursie brało udział 880 szkół.

Projekt opiera się na zajęciach terenowych, aby wykształcić u uczniów pozytywne nastawienie do podjęcia wysiłku intelektualnego oraz postawę dociekliwości. Odbędzie się gra terenowa „Traper”, terenowy rebus matematyczny, a także wyprawa po skarb i magiczny obraz. Uczestnicy poszukają gier planszowych do zastosowania w terenie (np. kostka szczęścia, latająca tabliczka, kółko plusów i minusów, telegraf) i dokonają pomiarów, obliczeń pola powierzchni oraz obwodów w terenie. Po każdych zajęciach terenowych zorganizowane zostanie ognisko lub posiłek regeneracyjny dla dzieci. Podsumowaniem projektu będzie sesja zdjęciowa pt.: „Prawa matematyczne w przyrodzie”. Wszystkich uczniów i ich rodziców zapraszamy do udziału w projekcie.

Projekt opracowały panie Ewa Łubińska i Monika Gwiazdoń.

Wycieczka na Litwę.

W dniach 5, 6 i 7 października 2016 r.  czterdziestu jeden uczniów Zespołu Szkół im. Polskich Patriotów w Drwalewie i dziewięciu uczniów Publicznego Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Chynowie wraz  z opiekunami  odwiedzili trzy litewskie miasta: Troki, Wilno i Kowno. Pierwszego dnia zwiedziliśmy Troki – dawną rezydencję wielkich książąt litewskich, poznaliśmy historię Karaimów, spacerując dawną ulicą Karaimską oraz degustowaliśmy najpopularniejszą potrawę karaimską – kibiny. Przed wieczorem dotarliśmy do Wilna, gdzie zakwaterowaliśmy się w hotelu i zjedliśmy obiadokolację. Następnego dnia, po śniadaniu rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy Litwy. Zobaczyliśmy m.in. kościół św. Piotra i Pawła, Katedrę Wileńską z czasów Władysława Jagiełły, kościoły:  św. Anny, św. Trójcy, św. Teresy, św. Kazimierza, Cerkiew św. Ducha z czasów Zygmunta III Wazy, klasztor Bazylianów. Byliśmy przed cudownym obrazem w Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej. Spacerowaliśmy zabytkowymi uliczkami, przy których mieszkali sławni Polacy, m.in. A. Mickiewicz,    J. Słowacki, P. Skarga, J. I. Kraszewski. Widzieliśmy Uniwersytet Wileński, którego studentem był  A. Mickiewicz oraz miejsce uwięzienia poety – Celę Konrada. Podziwialiśmy wileńską dzielnicę artystów Republikę Zarzecza.  Ważnym punktem zwiedzania Wilna był spacer po Cmentarzu na Rossie, gdzie pośród grobów żołnierzy polskich spoczywa Maria z Billewiczów Piłsudska i serce Józefa Piłsudskiego. Panoramę  miasta oglądaliśmy z Góry Trzech Krzyży. W ostatnim dniu wycieczki pojechaliśmy do Kowna. Tam zobaczyliśmy Stare Miasto z ratuszem, katedrę, ruiny zamku kowieńskiego oraz dom Perkuna.  W bardzo wielu miejscach czuliśmy ducha polskości. To była niezapomniana lekcja historii, języka polskiego, geografii, kształtowania postaw dobrego zachowania i kultury. Bogatsi o nowe wrażenia, doświadczenia i wiedzę wróciliśmy do domów.

Pokaz EKO mody. 

11 października 2016 r. w Zespole Szkół im. Polskich Patriotów w Drwalewie odbył się „Pokaz EKO MODY”.  Uczniowie z pomocą rodziców wykonali stroje z niepotrzebnych odpadów (butelki, gazety, papier, folia, nakrętki, pudełka, sznurki, itp.) i zaprezentowali je podczas pokazu. Modele i modelki wyglądali wspaniale. Wszystkie  projekty były niezwykle pomysłowe i ciekawe, a niektóre wręcz zabawne! Prezentowane stroje zachwycały niezwykłą inwencją twórczą. Pokaz EKO-MODY był  jednym z przykładów  możliwości wykorzystania surowców wtórnych. Wykonanie i prezentacja strojów przyniosła wszystkim wiele radości . Dzieci prezentujące stroje zostały nagrodzone gromkimi brawami i radosnymi okrzykami przez licznie przybyłych gości  i pozostałych uczniów.  Wszyscy uczestnicy  pokazu otrzymali dyplomy i nagrody.  Podczas pokazu panowała miła i przyjazna atmosfera.

Pokaz EKO MODY zorganizowany został w ramach projektu „Nasze magiczne miejsce”, który otrzymał dotację w konkursie grantowym Działaj Lokalnie. Ogólnopolskimi Organizatorami konkursu są: Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce a Lokalnym organizatorem jest Ośrodek „Działaj Lokalnie” – Stowarzyszenie W.A.R.K.A.. Organizatorami pokazu były: Klaudia Łukomska i Anna Ćwiek.

Akademia Aktywnych i Kreatywnych.

27 września 2016r. w Zespole Szkół im. Polskich Patriotów w Drwalewie odbyły się zajęcia pt. „Akademia Aktywnych i Kreatywnych” zorganizowane w ramach projektu „Nasze magiczne miejsce”, który otrzymał dotację  na realizację  w konkursie grantowym Działaj Lokalnie.  Ogólnopolskimi Organizatorami konkursu są: Polsko – Amerykańska Fundacja Wolności Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce a Lokalnym organizatorem jest Ośrodek „Działaj Lokalnie” – Stowarzyszenie Warka.

W ramach działań Akademii Aktywnych i Kreatywnych, dzieci wspólnie z rodzicami  mieli możliwość  tworzyć wymarzone dekoracje i ozdoby z wykorzystaniem darów jesieni,  wszyscy uczestnicy wykazali się niezwykłą inwencją twórczą. Rodziny pracowały w miłej i przyjaznej atmosferze.  Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem wykonywali swoje dekoracje i ozdoby. Efekty można podziwiać na szkolnej wystawie.

Dla wszystkich uczestników była to twórcza i niezapomniana przygoda, którą  będziemy mile wspominać.

bottom of page